Wentylacja w pigułce – o czym warto wiedzieć?

Każdy budynek powinien być wyposażony w skuteczny system wymiany powietrza, ponieważ odpowiednie natlenienie wpływa nie tylko na nasz komfort, ale również na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Sprawny system wentylacyjny pozwala na usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza, wprowadzając w jego miejsce to świeże. W dzisiejszym wpisie przybliżymy więc temat wentylacji, aby podstawowe pojęcia stały się jasne, a wybór mechanizmu cyrkulacji powietrza nie stanowił już żadnego problemu.

Jakie rodzaje wentylacji możemy wyróżnić?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wentylacji:

1. naturalna (grawitacyjna) – czyli najstarszy i najprostszy mechanizm cyrkulacji powietrza. Polega na odprowadzaniu ciepłego powietrza z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz, jednak jest całkowicie uzależniona od warunków atmosferycznych (ciśnienia oraz temperatury). Dodatkowo powoduje straty energetyczne budynku ze względu na brak możliwości odzyskiwania energii. Ponadto nie jest możliwe sterowanie intensywnością wentylacji;
2. mechaniczna – inaczej zwana rekuperacją, która oznacza wentylację z odzyskiem ciepła. W czasie tego procesu zużyte powietrze znajdujące się w pomieszczeniu zostaje zastąpione świeżym, pochodzącym z zewnątrz. Wentylacja ta gwarantuje stałą wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła, co wpływa na jej energooszczędność. Rekuperacja działa przy pomocy tzw. centrali. Wbudowane wymienniki ciepła pozwalają na przekazanie energii pomiędzy strumieniami napływającego do domu powietrza ciepłego i usuwanego na zewnątrz powietrza zimnego. Oczyszcza się ono ze smogu, kurzu i alergenów. Jakość filtracji zależy jednak w tym przypadku od klasy filtra.

Jaką wentylację wybrać?

Kilka lat temu w zdecydowanej większości domów dominowała wentylacja grawitacyjna. Jednak obecnie większość osób decyduje się na wentylację mechaniczną, czyli sterowaną rekuperatorem. I pomimo że zamontowanie systemu rekuperacji jest dosyć kosztowne, to oszczędności na rachunkach będą wystarczające do zwrotu inwestycji.

Jakość filtrów ma znaczenie!

Ważnymi aspektami, o których należy pamiętać, posiadając rekuperator, są: regularna wymiana filtrów oraz oczywiście ich jakość. Powinniśmy zwracać uwagę na klasy wybieranych filtrów – producent informuje wówczas o tym, jakie rodzaje zanieczyszczeń jest w stanie zatrzymać dany produkt. Na jaki filtr zatem się zdecydować? W tym przypadku warto poprosić o asystę doświadczonych profesjonalistów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego produktu oraz podpowiedzą, w jaki sposób samodzielnie go zamontować.

Wentylacja pomieszczenia jest konieczna w celu zapewnienia domownikom odpowiedniej jakości powietrza i dlatego powinna być brana pod uwagę już na etapie projektowania budynku. Obecnie najpopularniejszym rodzajem wentylacji jest rekuperacja. Jednak, aby system ten działał sprawnie przez długi czas, potrzebne są regularne przeglądy oraz wysokiej jakości filtry sprawdzonych producentów.