Smog pośrednią przyczyną śmierci tysiąca osób
W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza może umierać nawet ponad 50 000 osób rocznie. Niepokój wywołany po opublikowaniu raportu „European Heart Journal” pokazał, że zarówno naukowcy, jak i zwykli mieszkańcy zaczęli przejmować się powietrzem, które wdychają. Mimo zapewnień o poprawie jego jakości wciąż nasz organizm staje przed ogromnym wyzwaniem przystosowania się do panujących standardów. Czy to w ogóle możliwe?
Smog pośrednią przyczyną śmierci tysiąca osób
Żaden lekarz nie uzna zanieczyszczenia powietrza jako bezpośredniej przyczyny śmierci. Są jednak eksperci, którzy wyjaśniają, jak smog (czyli kombinacja chemicznych, fizycznych lub biologicznych czynników zmieniających naturalny skład atmosfery) decyduje o naszym organizmie.
„Istnieje silna zależność pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a zachorowalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Wysoki poziom zanieczyszczeń powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych poprzez nadmierny stres oksydacyjny, a to z kolei prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także udaru, zawału czy niewydolności serca” - mówi prof. Thomas Münzel z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji.
Jak wskazują znawcy tematu, obszary o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza potrafią skrócić długość życia od kilku- do nawet kilkudziesięciu miesięcy. W przypadku Krakowa, obecnie obszaru o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa zdrowotnego, smog może skrócić życie mieszkańców nawet o 43 miesiące.
Filtr antysmogowy – czyli co MY możemy zrobić, by się uchronić
Porażające dane skłaniają do refleksji. Poprawa jakości życia poprzez maksymalne wyeliminowanie czynników szkodliwych w atmosferze to nie tylko rola władz – choć bez wątpienia jest ona nie bez znaczenia. Zanim jednak decyzje na szczeblu gminnym, krajowym czy europejskim zaczną przynosić rezultaty, warto zacząć działać: cztery lata życia to bowiem ogrom czasu, który łatwo stracić poprzez bezczynność. Co zatem robić?
Podstawą jest zadbanie o bezpieczeństwo zdrowotne w swoim domu – małymi krokami ograniczymy w ten sposób wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Najlepszą metodą uchronienia się przed takimi czynnikami szkodliwymi jest filtr antysmogowy. Może zostać umieszczony nie tylko w domu, ale też w pracy czy w miejscach publicznych. Zmiany zauważone po przebywaniu w filtrowanym pomieszczeniu odczuwane są krótko- i długofalowo: poprawie może ulec nasze samopoczucie, mogą nam minąć uporczywe bóle głowy, zwiększyć się jakość pracy, a w konsekwencji może też wydłużyć się nasze życie.
Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób działają filtry smogowe i dokonaj świadomego wyboru. Małe zmiany dotyczą nas wszystkich, lecz w szczególności Ciebie oraz Twoich bliskich: także dzieci. Zostań ambasadorem długiego życia i edukuj innych z dbałości o własne zdrowie.
Źródło:
https://airly.org/pl/ile-osob-rocznie-zabija-smog/
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33206%2Czanieczyszczenie-powietrza-zbiera-dwukrotnie-wieksze-zniwo-niz-szacowano