Alergik w domu? Zadbaj o jakość powietrza!
W domu alergika kluczowa staje się nienaganna czystość. Istotne jest zredukowanie ilości alergenów, aby nie narażać domowników na ich działanie. Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest to, aby regularnie wymieniać filtry powietrza do wentylacji, rekuperacji, odkurzaczy, oczyszczaczy i innych urządzeń. Mają one w końcu określoną żywotność, a z czasem tracą swoje pierwotne walory użytkowe. Trzeba wobec tego wymieniać filtry, jeśli mają skutecznie zatrzymywać różne alergeny. W przeciwnym razie nie spełnią należycie swojego zadania.
Dom wolny od alergenów
Złudnym myśleniem jest to, że oryginalny filtr do rekuperacji czy wentylacji posłuży przez długi czas. Jest to jednak element, który się zużywa, zatem wymaga regularnego wymieniania. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów filtrów do rekuperatorów, przez co mogą wystąpić pewne trudności z dobraniem tych właściwych. Wyróżnia się wiele klas filtracji powietrza.
Filtry klasy G są w stanie filtrować wyłącznie podstawowe zanieczyszczenia. Nie poradzą sobie przykładowo z drobnym pyłem, zarodnikami grzybów, smogiem, bakteriami, spalinami.
Średnio dokładne są zaś filtry klasy M. Będą w stanie zatrzymać podstawowe zanieczyszczenia, w mniejszym stopniu drobnoustroje i spaliny.
Za najdokładniejsze uznaje się filtry klasy F – odznaczają się bardzo wysoką skutecznością pochłaniania niemalże wszystkich zanieczyszczeń. Filtry te zatrzymują nawet pyłki roślin, zarodniki grzybów. Jest to idealne rozwiązanie dla rekuperatorów. To, czym jeszcze charakteryzują się filtry z klasy F, czyli te najdokładniejsze, to fakt, że zatrzymane zostają przez nie nawet wirusy i bakterie.
Jeśli nawilżacze i oczyszczacze powietrza mają działać prawidłowo, to trzeba pamiętać o regularnym wymienianiu części eksploatacyjnych. Istotne będzie stosowanie się do zaleceń producenta. W instrukcji urządzenia zawsze jest napisane, jak często wymieniać filtry.
W jaki sposób ułatwić życie alergikom?
Trzeba pamiętać o tym, że filtry mają duży wpływ na wydajność pracy rekuperatora, jego sprawność i skuteczność odzyskiwania ciepła. Zanieczyszczone filtry przekładają się na drastyczne ograniczenie skuteczności oczyszczania powietrza. Urządzenie musi intensywniej pracować, przez co wzrasta zużycie energii elektrycznej. Niezwykle istotne jest utrzymanie domu w czystości, jeśli przebywają w nim alergicy. Regularne wietrzenie pomieszczeń i ich odkurzanie to podstawa. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej należy zmniejszyć ilość roztoczy, zarodników pleśni, pyłków i sierści zwierząt. Pomaga częste wietrzenie, stosowanie filtrów Hepa, wymienienie wykładziny na drewnianą podłogę lub płytki. Pamiętać należy również o częstym zmienianiu pościeli. Siedliskiem alergenów są też zasłony i dywany, dlatego ich częste odkurzanie to podstawa. Warto je także regularnie prać i wymieniać na nowe. Niezastąpioną pomocą są oczyszczacze powietrza, dzięki którym jest ono świeże i czyste.
Posiadając nowoczesne urządzenia z dobrej jakości filtrami, można mieć pewność, że powietrze w domu będzie zawsze czyste, świeże i wolne od alergenów. To znacząco przyczyni się do komfortu, jak i poprawy zdrowia wszystkich domowników – szczególnie tych cierpiących na alergię czy astmę. Warto zatem pamiętać, by regularnie kontrolować stan filtrów i je wymieniać, tak by działały jak najlepiej.