Filtry węglowe do okapów kuchennych – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Filtr węglowy – czym jest i jak pracuje?

W urządzeniach, które nie są podłączane do systemu wentylacyjnego (innymi słowy pracują w obiegu zamkniętym), stosuje się filtr węglowy do okapu, który działa jak pochłaniacz. Jak sama nazwa wskazuje, elementy tego rodzaju zawierają węgiel aktywny, który jest surowcem znanym ze swoich zdolności absorbowania nieprzyjemnych substancji zapachowych. Aktywowany węgiel skutecznie pochłania nie tylko większość zapachów, ale także dym, parę wodną, a nawet unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu. W momencie gdy powietrze przepływa przez filtr, opary i zapachy zostają zatrzymywane przez pory węgla, do pomieszczenia wraca czyste powietrze. Filtr tego rodzaju może być stosowany w każdej kuchni – nie tylko w tej otwartej, do której jest jednak szczególnie polecany. Filtry węglowe do okapów kuchennych mogą mieć różne wymiary oraz kształty – na przykład okrągłe lub prostokątne. Bez względu na to, na jaki się zdecydujesz, musisz pamiętać o jego regularnej wymianie – jest to niezbędne do poprawnej pracy urządzenia.

Właściwości węglowych filtrów kuchennych

Chociaż głównym zadaniem, które spełniają węglowe wkłady do okapów kuchennych, jest eliminowanie nieprzyjemnych zapachów, są one również odpowiedzialne za dbanie o jakość i czystość powietrza. Oprócz tego okap z filtrem węglowym wydłuża żywotność domowego wyposażenia, pochłaniając cząsteczki tłuszczu i ograniczając zbytnią wilgotność, to właśnie dzięki niemu powietrze w Twojej kuchni pozostaje świeże oraz czyste. Ważną kwestią jest również aspekt estetyczny – dzięki zastosowaniu filtra węglowego okap nie tylko lepiej spełnia swoją funkcję, ale również wygląda, bez widocznych śladów tłuszczu i zabrudzeń, a także bez rury łączącej okap z kominem.

Filtry węglowe wyróżnia przede wszystkim ich uniwersalność – zamontujemy je niemal w każdym modelu okapu i wszędzie tam, gdzie podłączenie go do wentylacji jest trudne lub niemożliwe. Jednak, by taki filtr działał bez zarzutu, konieczne jest pamiętanie o regularnej jego wymianie. Warto na niego postawić, jako że stanowi rozwiązanie wysoce praktyczne oraz estetyczne, dające pełną swobodę aranżacyjną i szansę na montaż urządzeń oddalonych od przewodu wentylacyjnego. Co jednak najistotniejsze, wybierając ten rodzaj filtra, zyskujemy zdrowe i czyste powietrze podczas gotowania.