ABC filtrów do wody – jak poprawnie z nich korzystać?

Filtry do wody są coraz bardziej cenione, zarówno w przypadku cieczy służącej do picia, jak i tej znajdującej się w różnych zbiornikach, np. akwariach. Stają się niezwykle przydatne, jednak wbrew pozorom stanowią złożone zagadnienie, które potrafi wzbudzić wiele pytań, szczególnie dla początkującego użytkownika. Właściwe korzystanie z tych urządzeń ma duży wpływ na ich efektywność, a przecież chcąc oczyścić i uzdatnić wodę, bardzo nam na niej zależy. Dlatego dzisiaj opowiemy Ci krok po kroku, jak posługiwać się filtrami do wody!

Kolejność ma znaczenie

Podczas wyboru odpowiedniego filtra trzeba uwzględnić szereg czynników, w tym właściwy sposób montażu. Przekłada się to na późniejsze działanie urządzenia i to, w jakim stopniu poprawi ono jakość cieczy. Żeby odpowiednio zainstalować ten komponent, należy poznać właściwą kolejność zakładania filtrów. Ma to znaczenie, ponieważ każdy element pełni określoną funkcję w oczyszczaniu i uzdatnianiu wody, musi znajdować się w wyznaczonym miejscu. Jaka jest prawidłowa kolejność montażu tych urządzeń?

Jako pierwsze montuje się filtry mechaniczne. Składają się na nie wkłady: piankowe, sznurkowe, harmonijkowe, siatkowe bądź workowe. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, np. piasku, mułu czy rdzy.
Kolejne są filtry węglowe. Likwidują one chlor, związki organiczne oraz wpływają na poprawę smaku wody.
Następnie zakłada się filtry antybakteryjne, które (jak sama nazwa wskazuje) zapewniają higieniczność wody.
ako czwarte zakłada się filtry zmiękczające, redukujące twardość wody i zapobiegające osadzaniu się kamienia.
Ostatnie zakładane są filtry mineralizujące, wzbogacają wodę w niezbędne sole mineralne.


Należy przestrzegać podanej kolejności montażu, aby urządzenia te mogły jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Przeznaczeniem tego typu instalacji jest kompleksowe pozbawienie wody różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz nadanie jej odpowiednich walorów, które polepszą jakość cieczy. Odpowiednie pochylenie się nad tematem kolejności zakładania filtrów do wody pomoże w osiągnięciu tego celu!

Regularna wymiana – klucz do sukcesu

Oczywiście żywotność filtrów do wody nie jest nieskończona. Każdy z nich posiada swój termin przydatności, którego warto pilnować. Dzięki temu zyskuje się pewność, że woda faktycznie jest odpowiednio oczyszczana. Jak często powinno się wymieniać dane filtry?

Mechaniczne – co 3-6 miesięcy.
Węglowe – co 8-12 miesięcy.
Antybakteryjne – co 6-12 miesięcy.
Zmiękczające – co 10-15 lat lub 5-10 lat w przypadku wody o większej twardości.
Mineralizujące – co 10-15 lat bądź co 5-10 lat, jeśli woda ma mniejszą zawartość minerałów.


Regularne monitorowanie pracy filtra pozwoli określić, czy powinien on zostać wymieniony. Pilnowanie terminu przydatności optymalizuje wydajność i pozwala na skuteczne oczyszczanie wody. Żywotność filtrów można także wydłużyć, płucząc lub wymieniając złoże. Zawsze warto jednak trzymać się zaleceń producenta danego filtra w kwestii jego rotacji.

Utylizacja filtrów

Przy zakupie filtra do wody warto także wiedzieć, jak postąpić ze starym urządzeniem, które zostało wymienione. Sytuacja różni się zależnie od tego, czy czynienia mamy z utylizacją w gospodarstwach domowych, czy też z tą w przemyśle. Pierwszy przypadek jest dość prosty, ponieważ zużyty produkt można przekazać do sklepów odpowiedzialnych za odbiór i dalszą utylizację tego typu odpadów. Niektóre samorządy organizują także specjalne punkty zbiórki przestarzałych filtrów do wody. W przemyśle zagadnienie to traktowane jest jako osobna usługa. Firmy zajmujące się uzdatnianiem cieczy posiadają odpowiednie procedury i kody odpadów, które służą prawidłowej utylizacji zużytych złóż filtracyjnych.

Zasady prawidłowej utylizacji filtrów do wody

Przestrzeganie zaleceń producenta.
Segregowanie zużytych filtrów i przekazywanie ich do odpowiednich punktów odbioru odpadów.
Utylizowanie przeterminowanych produktów w sposób przyjazny dla środowiska.


Mamy nadzieję, że poznanie cyklu życia filtrów do wody ułatwi Ci korzystanie z tych przydatnych urządzeń. Prawidłowe oczyszczanie cieczy to inwestycja w zdrowie, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o właściwe przeprowadzenie całego procesu usuwania zabrudzeń i mineralizacji cieczy. Jeśli zaciekawiły Cię opisywane urządzenia, koniecznie sprawdź pulę produktów, jaką posiada nasz sklep z filtrami. Gdybyś miał jakiekolwiek dodatkowe pytania, zawsze chętnie służymy pomocą.