Zastosowanie filtrów kieszeniowych i kasetowych w przemyśle

Filtry kasetowe i kieszeniowe są jednymi z tych, które mają zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach. Odgrywają ogromną rolę w poprawie zdrowia, a ponadto jakości życia, będąc tym samym kluczowym czynnikiem wpływającym na czystość naszej planety. To od ich skuteczności oraz uniwersalności zależy bezpieczeństwo ogromnej rzeszy procesów technologicznych, a także produkcyjnych. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, jakie mają zastosowanie w przemyśle.

Filtry kieszeniowe – jedne z najpopularniejszych filtrów powietrza

Filtry powietrza kieszeniowe są używane w systemach wentylacji oraz klimatyzacji w przemyśle i mogą mieć one różną skuteczność. Głównie stosuje je się w modułowych centralach nawiewnych bądź nawiewno-wodociągowych. Idealnie oczyszczają powietrze w miejscach o większym zanieczyszczeniu, takich jak ogromne zakłady przetwórcze oraz produkcyjne.

Filtry kieszeniowe charakteryzują się specyficzną strukturą, która przypomina kieszenie. Duże znaczenie odgrywa materiał, z jakiego są wykonane. Ich rama może być zrobiona z blachy ocynkowanej bądź z tworzywa sztucznego. W przypadku filtrów kieszeniowych warto pamiętać o tym, że najskuteczniejsze są zdecydowanie te wykonane na wymiar lub według zaleceń producenta instalacji. Zamawiając je, warto mieć na uwadze dbałość o dokładność wszystkich wymiarów.

Filtry kasetowe i ich szerokie zastosowanie

Filtry kasetowe są ważnym elementem wentylatorów, klimatyzatorów i systemów grzewczych. Mają one za zadanie zatrzymać niepożądane zanieczyszczenia oraz pył w przedsiębiorstwach maszynowych, lakierniach, a także zakładach farmaceutycznych. Filtry te mają mniejszą powierzchnię od kieszeniowych, dlatego doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, w których nie da się zainstalować dużych urządzeń filtrujących. Od wielu lat stosuje się je również w salach operacyjnych, hotelach czy firmach wytwarzających lub przetwarzających żywność.

Filtry kasetowe zbudowane są z wysokiej jakości włókniny syntetycznej lub papieru filtracyjnego z domieszką włókna szklanego. Mogą występować w ramie metalowej, plastikowej lub kartonowej. Ich montaż i demontaż oraz wymiana są bardzo proste, a trwałość – bardzo wysoka. Wybór konkretnego modelu zależy od rodzaju zanieczyszczeń występujących w pomieszczeniach.

Jak widać, filtry kieszeniowe oraz kasetowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Pozwalają na filtrację uciążliwych zanieczyszczeń w wielu miejscach pracy. Różnią się między sobą tylko budową wewnętrzną tudzież materiałem wykonania. Dobór odpowiedniego filtra do centrali wentylacyjnej, klimatyzacyjnej czy systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pracowników. Przyczynia się też do ochrony środowiska!