Rodzaje i budowa filtrów do wentylacji
Filtry do wentylacji stosowane są w celu zapewnienia ochrony przed zanieczyszczeniami mogącymi prowadzić do nieprawidłowości w działaniu instalacji oraz uszkodzeń poszczególnych jej komponentów. Ich celem jest osiągnięcie właściwej jakości powietrza zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i gospodarczych. Mowa tutaj oczywiście o budynkach, w których doprowadzana jest instalacja wentylacyjna. Co warto wiedzieć o filtrach do wentylacji?
Podstawowa specyfikacja filtrów
Od filtrów do wentylacji wymaga się wysokiej skuteczności, czyli zatrzymywania zanieczyszczeń przy możliwie najniższym oporze przepływu powietrza w pomieszczeniu. Okazuje się, że akcesoria te mają określoną zdolność magazynowania pyłu. Mowa tutaj o jego masie zatrzymywanej przez filtr, przypadającej na daną jednostkę powierzchni filtracyjnej, w której został osiągnięty tak zwany stan obłożenia filtra. Dlatego bardzo istotna jest systematyczna konserwacja instalacji, a ponadto wymiana elementów oczyszczających powietrze. Filtr stosowany jest nie tylko w wentylacji nawiewnej, ale też wywiewnej. Bardzo istotne jest zatrzymanie zanieczyszczeń o zróżnicowanych cząstkach w celu dostarczania do pomieszczeń powietrza mającego wysoką klasę czystości. W tym celu stosuje się filtrację wielostopniową – w tej funkcji świetnie sprawdzają się zarówno filtry kasetowe, jak i węglowe.
Filtr kasetowy – jak jest zbudowany?
Budowa filtru kasetowego nie jest skomplikowana. Zakłada zastosowanie specyficznego medium filtracyjnego – włókniny syntetycznej bądź papieru filtracyjnego z włóknem szklanym. Co istotne, medium to jest pozaginane w specyficzny sposób, z zachowaniem odstępów pomiędzy zagięciami. Przez to powierzchnia filtracyjna jest zwielokrotniana, a ponadto efektywność filtra wzrasta, zwłaszcza w odniesieniu do całkowicie płaskiej powierzchni. W takim filtrze bardzo istotna jest rama utrzymująca medium filtracyjne w wymaganym miejscu. Złożona jest z tworzyw sztucznych, różnych metali, a ponadto z ich stopów. Obecnie na rynku oferowane są też filtry do wentylacji w ramie kartonowej, które są łatwe w późniejszej utylizacji. Wymiana tego typu filtra na nowy jest bardzo łatwa, a obsługa intuicyjna, dzięki czemu każda osoba jest w stanie sobie z nim poradzić. Filtry kasetowe są niezwykle trwałe, dlatego stanowią popularne i uniwersalne rozwiązanie.
Filtr węglowy. W czym tkwi jego skuteczność?
Filtr węglowy to jeden z najistotniejszych, a przy tym najczęściej stosowanych w wentylacji filtrów. Jego zaletą jest niewątpliwie to, że skutecznie usuwa z powietrza groźne dla ludzkiego zdrowia związki chemiczne. Do tego jest skuteczny w eliminacji pyłków oraz kurzu. Filtr węglowy do wentylacji to też najlepszy i najprostszy sposób na neutralizację niepożądanych zapachów. Kluczowa w budowie tego filtra jest mata węglowa, czyli (najczęściej) włóknina poliestrowa uszlachetniona węglem aktywnym, która pochłania przechodzące przez nią zanieczyszczenia.
Odpowiednia filtracja pomieszczenia jest w stanie wpłynąć na lepsze samopoczucie osób w nim przebywających, a także zwiększyć komfort życia na dłuższą metę. Dzięki usunięciu z powietrza zanieczyszczeń organizm pracuje wydajniej, co więcej – zminimalizowane jest ryzyko zalegania pyłków w płucach czy innych układach, przekładając się tym samym na nasze lepsze zdrowie. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy pomieszczenia, w których przebywamy, na pewno są odpowiednio filtrowane oraz regularnie dokonywać przeglądów całej instalacji filtracyjnej.