Jak często wymieniać filtr powietrza w rekuperatorze?
System wentylacji mechanicznej (rekuperacji) zamontowany w budynku wpływa znacząco na jakość oraz komfort oddychania. Filtry zastosowane w centralach wentylacyjnych oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń oraz zabezpieczają elementy układu wentylacyjnego przed zabrudzeniem. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak często je wymieniać, by stale cieszyć się świeżym powietrzem pozbawionym kurzu, pyłów, smogu oraz – w przypadku dokładniejszej filtracji – bakterii, a także wirusów.
Kiedy wymienić filtr powietrza? Filtr do rekuperacji wyłapuje między innymi kurz, pył, pyłki traw i drzew, a czasami również roztocza, pył węglowy, smog, bakterie oraz spaliny. Jednak żeby działał dobrze to musi być czysty. Zanieczyszczony filtr w rekuperatorze negatywnie wpływa na pracę całego układu wentylacji. Zabrudzenia mogą skutecznie blokować przepływ powietrza, warto więc sprawdzać je okresowo, najlepiej co 2-3 miesiące. Jeśli posiadamy urządzenie ze sterownikiem, to na ekranie można zauważyć komunikat o konieczności wymiany filtra. W przypadku gdy nie ma takiej funkcji, należy samodzielnie dokonać kontroli stanu poszczególnych elementów. Jeśli są one wyraźnie zabrudzone, należy niezwłocznie je wymienić.
Jak wymienić filtr w rekuperatorze? Aby dokonać wymiany, w przedniej części panelu rekuperatora należy otworzyć pokrywę, w której znajdują się dwie plastikowe klapy. Następnie trzeba wyciągnąć filtry, a potem dokładnie sprawdzić ich stan. Lekko przykurzone można pozostawić do kolejnej kontroli, jednak mocno zszarzałe i brudne należy wymienić jak najszybciej. Nie zaleca się prania, odkurzania ani trzepania wkładów filtracyjnych. Tkanina przewidziana jest do jednorazowego użytku. Jeśli filtr jest brudny, należy wymienić go na całkowicie nowy egzemplarz. Wybór odpowiedniego filtra zależny jest od rozmiaru, klasy filtracji, a także materiałów, z jakiego został wykonany. W ofercie wielu sklepów znajdziemy wysokiej jakości filtry do rekuperatorów, jak i wentylacji takich marek jak: BARTOSZ, JUWENT czy SAMSUNG.
Dlaczego ważna jest wymiana filtra? Wszystkie niewidoczne dla oka zanieczyszczenia, dzięki zastosowaniu rekuperacji w budynku, zatrzymują się na powierzchni filtra. Dlatego tak ważna jest jego kontrola. Gdy się zużyje, to finalnie wszystkie nieczystości znów zaczną przedostawać się do wdychanego powietrza. Brak wymiany tego elementu skutkuje również spadkiem wydajności pracy rekuperatora oraz zwiększeniem zużycia energii elektrycznej, w skrajnych przypadkach prowadzi również do awarii systemu.
System wentylacji mechanicznej nie tylko ma zapewnić oszczędności na ogrzewaniu, ale również dostarczyć do budynku przefiltrowane powietrze. Brudne filtry do rekuperatora nie spełnią tej funkcji, dlatego tak ważna jest ich regularna wymiana. W źle wentylowanym budynku można narazić się na problemy ze zdrowiem oraz pogorszeniem samopoczucia.